تبلیغات
پایگاه مقاومت شهید رجائی بایرام - آسیب شناسی عزاداری با تو جه به نزدیک شدن به ایام محرم qzX86TdkweMahPf7i9q6faaOZB4
. .        .        .

مطالب وبلاگ را چگونه ارزیابی میکنید

» تعداد مطالب :
» تعداد نویسندگان :
» آخرین بروز رسانی :
» بازدید امروز :
» بازدید دیروز :
» بازدید این ماه :
» بازدید ماه قبل :
» بازدید کل :
» آخرین بازدید :

نرم افزار مدیریت اطلاعات شهدا -ایثار

امروزه اگر کمی با فضای هیئت های بزرگ آشنا شوید متوجه می شوید که در باب ابزار عزاداری یکی مطالب ضروری که ذهن هیئت داران ما مشغول به آن است دستگاه های صوت و باند های آنچنانی و پر خرج و اینگونه ظواهر است ومطمئنا این هیئت های بزرگ الگوی هیئت های کوچکتر خواهند بود؛ حالا سوال اینجاست که این ویژگیها که در عزاداری ها و هیئت های ناب قدیمی وجود نداشت چرا بدین گونه در حال شکل گیری و پیشرفت است؟
شاید جواب این پرسش را بتوان در غالب شدن نوا و آهنگ بر عمق و معنا در مداحی های حال حاضر جستجو نمود و اینکه امروز اغلب آنچه جوانان ما را در هیئت ها به وجد می آورد جدا از معانی بلند شعر ها که قلیل است آهنگ ها و ریتم ها و صداهای بلند است برای تصدیق این مطلب کافی است سری به اغلب هیئت های بزرگ در هر شهر بزنید!

ابتدا باید از شما بپرسم که آیا در اسلام این کمیت است که در درجه اول اهمیت دارد یا کیفیت؟ مطمئنا نهایتا خواهید دانست که با توجه به روایات متعدد کیفیت اهمیت بیشتری دارد .
حالا باید ببینیم که چه چیزی باعث شده است که امروز اغلب جلسات مدح و عزاداری اهل بیت(علیهم السلام) تبدیل به جلسات پر سروصدا،کم مایه و حتی متاسفانه حاوی مایه هایی از لذتهای نفسانی با ریتم های تند و حرکات زننده شود و اینکه چه کسی می گوید که اینگونه جلسات سنخیتی با چشمه معنویت ذکر اهل بیت(ع)دارد؟
مثل،مثل کالای مفیدی است که طالب مخصوص به خود دارد و ما بیاییم غشهایی از جنس امروزی به آن اضافه کنیم که همه پسند شود! باید با خود بیندیشیم که آیا این کار درست است؟ آیا این خدمت به اهل بیت(ع)است؟

این همان موضوعی است که مقام معظم رهبری در مراسم سالگرد امام خمینی(ره) در سال 89 بدان اشاره فرمودند و نکوهش کردند کسانی را که به خاطر خوش آمد افراد می آیند تغییراتی در دین میدهند و آن شکل ناب اسلام را ارائه نمی دهند؛
اصلا شاید اینگونه مداحی ها شامل آن خطابهای تکان دهنده بحث بدعت شودچون الان اینگونه مداحی ها تقریبا به شکل یک سنت در آمده است و هر جا هیئتی بر پا می شود،افراد آن هیئت این چارچوب را جزو ملزومات جلسات خود می دانند و اجرا می کنند و خود را از این چارچوب اشتباه مرسوم ناچار میدانند.


این موضوع به معنای آن است که بجای آنکه ما خودمان را با قداست ذکر اهل بیت(علیهم السلام) همخوان و مناسب کنیم،بیاییم قداست را از ذکر اهل بیت(ع) بکاهیم تا همسان با مذاق ما شود و اصطلاحا برای همه جذاب و دوست داشتنی شود اما در اینجا باید اول ببینیم مذاق ما به چه عادت کرده است و اصلا آیا ما نفس سرکش خود را با عطر معنویات عادت داده ایم یا ...

برای روشن تر شدن موضوع باید قضیه آن شخصی را که در بازار عطرفروشها بیهوش شد یادآور شوم که این شخص چون شغلش تخلیه فاضلاب بود مذاقش با بوی عطر سازگار نبود فلذا بعد از آنکه به بازار عطر در بازار عطر فروش ها از هوش رفت برایش مقداری نجاست آوردند تا زیر بینی او بگیرند و چنین کردند و او به هوش آمد.
گرچه این مثال ممکن است برای ما اغراق آمیز باشد اما اگر با تامل بیشتری به آن بنگریم میبینیم که حالا این قضیه تقریبا وضع امروز مذاق ماست که تنها موسیقی های آنچنانی و ریتم های زننده وتند،ملائم وسازگار با نفس ماست واگر به بازار عطر فروشها هم می خواهیم برویم باید با خود این نجاستی که به آن عادت کردیم ببریم که با این وجود دیگر آن عطر تاثیر خود را نخواهد گذاشت و دیگر نمی توان با آن معطر شد.
درپایان زیباست که دوباره به یاد بیاوریم که بقول علامه جوادی آملی اهل بیت علیهم السلام از ما اندوه و اشک عاقلانه و از روی تامل می خواهد نه به اصطلاح از روی مستی و طرب واینچین عزاداری ای را عبادت و تسبیح می دانند آنجا که امام صادق علیه السلام می فرمایند
: نفس المهموم لظلمنا تسبیح و همه لنا عبادة یعنی نفس كسى كه به خاطر مظلومیت ما اندوهگین شود تسبیح است، اندوه او برما عبادت است.بحار الانوار-ج 44،ص 278
بیاییم مذاق خود را با عطر ناب معنویت ذکر اهل بیت(ع) جور کنیم تا ما هم معطر به این عطر شویم البته در سلوک عاشقانه بیرون آمدن از آخور نجاسات دنیوی کار آسانی نیست! اما این حرکت،هدف ذکر اهل بیت است که باید به سوی این هدف رفت و کیفیت این تغییر را فدای کمیت سیاهی لشکر بی مایه و بی تاثیر موسیقی های مداحی دار! ننمود که یکی مرد جنگی به از صد هزار.

:: مرتبط با: تحریفات عاشورا ,
ن : مجید فقیری بیرامی
ت : یکشنبه 4 آبان 1393
 
جهت اطلاع از تنظیمات و ویــــرایش این قالب اینجا را کلیک کنید.

.:: کلیک کنید ::.
 
qzX86TdkweMahPf7i9q6faaOZB4